Blog > Komentarze do wpisu

Poradnik dobrej gospodyni z 1955 r.

Jest taki (podobno bijący rekordy oglądalności) serial o zdesperowanych gospodyniach domowych na przedmieściach pewnego amerykańskiego miasteczka - nawiasem mówiąc ja i mąż jesteśmy wiernymi fanami tego serialu :)

Poniżej przytaczam (za blogiem pani Kasi Montgomery) to co poradnik dobrej gospodyni (domowej) radził kobietom w 1955r. Od tego czasu minęło pół wieku. Wiele rzeczy sie pozmieniało (momentami brzmi mocno anachronicznie, czasami nawet śmiesznie), ale czy aby na pewno te stricte feministyczne zmiany "wyszły" zawsze na lepsze?

A swoją drogą ciekawe czy też był wtedy poradnik dobrego męża? :)


Poradnik dobrej gospodyni  z 1955 r. ("Housekeeping Monthly") mówił:

* Przygotuj obiad. Zaplanuj go wcześniej, nawet poprzedniego wieczora, tak by pyszna potrawa czekała na jego przyjście. W ten sposób dajesz mu znać, że myślałaś o nim i przejmujesz się jego potrzebami. Mężczyzna jest głodny, kiedy wraca do domu i perspektywa dobrego posiłku (zwłaszcza jego ulubionego dania) to część niezbędnego ciepłego powitania.

* Przygotuj się. Odpocznij 15 minut, byś była odświeżona na jego przyjście. Popraw makijaż, zawiąż wstążkę na włosach i wyglądaj promiennie. Pamiętaj, że on właśnie wraca z pracy, gdzie napatrzył się na zmęczonych ludzi.

* Bądź trochę bardziej radosna i trochę bardziej interesująca dla niego. Coś musi rozświetlić jego nudny dzień - to twój obowiązek.

* Posprzątaj. Przed jego przyjściem ogarnij wzrokiem główną część mieszkania.

* Pozbieraj podręczniki, zabawki, papiery itp. i odkurz stoły. * W czasie zimnych miesięcy powinnaś rozpalić ogień w kominku, by on mógł się zrelaksować. Twój mąż poczuje, że jest w raju, w świątyni odpoczynku i porządku, co tobie również polepszy samopoczucie. Przecież dbanie o jego komfort przyniesie ci ogromną satysfakcję. * Przygotuj dzieci. Przeznacz kilka minut, by umyć im ręce i buzie (jeśli są małe), uczesać włosy i, jeśli to konieczne, przebrać je. To małe skarby i on chce zobaczyć je w tej roli. Na czas jego przyjścia wyeliminuj hałas zmywarki, suszarki i odkurzacza. Zachęć dzieci, by były cicho.* Uciesz się, że go widzisz.

* Powitaj go ciepłym uśmiechem i okaż szczerość w twoim pragnieniu ucieszenia go.

* Wysłuchaj go. Być może masz wiele ważnych rzeczy, o których chcesz mu opowiedzieć, ale moment jego przyjścia nie jest właściwy. Niech mówi pierwszy - pamiętaj, jego tematy konwersacji są ważniejsze niż twoje.* Spraw, by ten wieczór był tylko dla niego. Nigdy nie narzekaj, gdy wróci do domu późno lub wychodzi na kolację lub w inne miejsce bez ciebie. Spróbuj zrozumieć, że żyje w świecie napięć i stresu.

* Twój cel: spróbuj sprawić, by dom był miejscem spokoju i porządku, gdzie twój mąż będzie mógł odświeżyć ciało i umysł.

* Nie witaj go narzekaniem i problemami. * Spraw, by było mu wygodnie. Zaproponuj, by się oparł na wygodnym fotelu lub by położył się w sypialni. Przygotuj mu coś chłodnego lub ciepłego do picia.

* Ułóż dla niego poduszki i zaproponuj, że zdejmiesz mu buty. Mów cichym, kojącym i miłym głosem.

* Nie kwestionuj tego, co robi, nie podważaj jego sądów. Pamiętaj, to on jest panem domu i zawsze czyni swoją wolę sprawiedliwie i rozmyślnie. Nie masz prawa tego kwestionować.

* Dobra żona zawsze zna swoje miejsce.
sobota, 23 maja 2009, w_isienka

Polecane wpisy

  • Fakt - czas się zabrać do roboty :)

    Nie pamiętam nawet kiedy robiłam ostatni wpis. Ostatnie pół roku było bardzo intensywne. Przede wszystkim choroby Ignasiowe i moje. W styczniu był zabieg usunię

  • Co ja widzę?!

    Ostatni wpis z sierpnia??? NO wierzyć mi się nie chce! Czas jednak pędzi! Co u nas? Na koniec września i początek października wybyliśmy do Grecji na Zakynthos.

  • Relacja z wyprawy

    Generalnie muszę przyznać, że plan wypalił, aczkolwiek nie do końca ponieważ wakacje musieliśmy skrócić. Jak dojechaliśmy do Zakopca Igi dostał gorączkę i siedz

Komentarze
2009/05/28 12:58:36
Na tych wszystkich kilka punktow jest jeden ktorego nie robie :)))) Ciekawe ktory ::))))) Matko skąd to wynalazłaś :)
-
2009/05/28 16:52:39
A zapewne ten o zmywarce. co? ;) Chyba nie posiadacie tego wynalazku?
Poradnik nie przewidział jednego: w XXI wieku zmywarki chodzą niezwykle cicho ;)
:)))
-
Gość: ma, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2010/02/20 22:05:19
Mój mąż jest taki nowoczesny - sam zdejmuje buty w przedpokoju :))
ślub, wesele ************************************************** DaisypathAnniversary Years Ticker ************************************************** Lilypie Next Birthday Ticker ************************************************** Lilypie Next Birthday Ticker ************************************************** Lilypie Next Birthday Ticker ************************************************** ************************************************** Nakarm PANDĘ! Kliknij na zakładke "MORE" i podaj jej bambusową gałązkę! ************************************************** free glitter text and family website at FamilyLobby.com www.babyradio.pl - Pierwsze Radio Dzieci